BASIN

Çalışan Gazeteciler Günü Basın Bildirisi

GESİFED BASIN AÇIKLAMASI - 10.01.2019  
 
MEDYA, DEMOKRASİNİN KOLONLARINDAN BİRİDİR. 
 
Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), yayınladığı “2018 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi” nde, bu yıl Türkiye nin iki sıra daha gerileyerek 180 ülke arasında 157'nci olduğunu açıklamıştır.  
Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) ise açıklamasında “2018 yılında ülkemizde 68 gazetecinin tutuklu bulunduğunu” açıklayarak, Türkiye’nin halen basın özgürlüğünün en fazla ihlal edildiği ülke olduğunu açıklamıştır. 
Medya alanındaki bu kuruluşların açıklamalarındaki ortak cümle “Son üç yıldır Türkiye’de tutuklu bulunan gazetecilerin tamamının devlete karşı işlenen suçlardan hapiste olduğu” şeklindedir. 
Sayın Cumhurbaşkanımızın sonuna dek katıldığımız şu cümleleri son derece doğrudur: 
Kamuoyunun eksiksiz, tarafsız, doğru bilgilendirilmesi ve vatandaşlarımızın haber alma hakkının korunması demokrasimizin işlerliği açısından hayati öneme sahiptir. 
Öyleyse, bu göstergeler 2019 da tamamen değişmeli, ülkemiz yönetenlerinde ve yargıda; “halkın haber alma hakkına özen” konusunda daha güven ve umut veren bir duruş, samimiyetle sergilenmeli, TÜRKİYE layık olduğu seviyelere gelmelidir. 
Gazetecilerimizin de, meslek ilkelerini koruyarak, doğru ve tarafsız habercilik yaparak, bağımsız ve özgür kalemleriyle çalışarak, bu samimi duruşa katkıda bulunmalarının gereğine, önemine ve kıymetine inanıyoruz. 
 
Göstergeler, yönetim ve yargımızın olduğu kadar medya camiasının da duruşu ve katkısıyla düzelecek, halk hak ettiği haber alma özgürlüğüne tam kavuşacak, böylece uluslararası göstergelerdeki yerimiz düzelecektir. 
 
Tam demokrasi için, medyanın özgür-etik - yasalara uygun ve bağımsız işlerliğine ihtiyacımız büyüktür. 
 
Bu ihtiyacın giderilmesi için sektördeki tüm paydaşların aynı inanç ve düşüncede olmaları gereklidir. 
 
Bu hissiyatla tüm gazetecilerimizin ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNÜ kutlarız. 
 
Saygılarımla 
 
Aysun Nalbant 
GESİFED Yön.Krl.Adına. 

< Geri


GESİFED Güney Ege Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu
Kınıklı Mah. Ulus Cad. Yürekten Apt. No:125/1 Pamukkale / DENİZLİ / TÜRKİYE
Tel: (258) 212 80 97
Faks: (258) 213 87 84
info@gesifed.org.tr | www.gesifed.org.tr

Bizi Takip Edin :